Türkiye'nin ev sahipliğinde Almanya , Fransa ve Rusya'nın temsilcilerinin  katıldığı   toplantı  bitti.

haber7
0

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü  İbrahim Kalın  ın ev sahipliğinde Dolmabahçe çalışma ofisinde düzenlenen  toplantı  , yaklaşık 3 saat sürdü. Toplantıda Almanya yı Başbakan Angela Merkel in Ulusal Güvenlik Danışmanı Jan Hecker , Fransa yı Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron un Diplomasi Başdanışmanı Philippe Etienne ve Rusya yı Devlet Başkanı Vladimir Putin in Başdanışmanı Yuri Ushakov temsil etti. 

Temsilcilerin yanı sıra dört ülkeden teknik uzmanların da  katıldığı  toplantıda liderler zirvesine hazırlıklar ele alındı. Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın ın basın açıklaması yapması bekleniyor. DÖRT ÜLKENİN TUTUMU

Türkiye , uluslararası platformlarda yaklaşık 4 milyon sivilin barındığı İdlib de çatışma olması durumunda yeni göç dalgasıyla karşılaşılma ve terör gruplarının sızma tehlikesine dikkati çekiyor. Ankara , bu nedenle Astana anlaşmaları çerçevesinde buradaki teröristlerin saf dışı bırakılmasını , muhaliflerle rejim arasında siyasi çözüme ulaşılmasını destekliyor.

Almanya , İdlib de kimyasal silah saldırısı dahil , herhangi bir operasyon durumunda insani felaketin önlenmesini öncelikli konu olarak ele aldığını , bu konuda kilit ülkenin Rusya olduğunu vurguluyor.

Fransa , İdlib e olası operasyonun Avrupa için büyük bir insani krizi tetikleyeceğine dikkati ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
5 + 2 =