Pakdil: Sanatı ve edebiyatı savunmalıyız

Edebiyatının önemli isimlerinden olan , fikir , düşünce ve mücadele adamı Nuri  Pakdil  , sessizliğini bozdu. Dilan Değirmenci’nin sorularını cevaplandıran Üstat Nuri  Pakdil  , “İnsanı savunma gereğinden dolayı ,

haber7
0

En çok sevdiği yazarı da açıklayan  Pakdil  , gençlere altın öğütlerde bulundu.

İşte o söyleşi:

Kalbimde , yaşarken ölen insanların bedenleri diyorsunuz. Yaşarken nasıl ölünür?

İnsanlar yaşarken ölüyor. Tüm kitle haberleşme araçları , katlar , otomobiller , ev eşyaları vs. insanları yaşarken öldürmede , ölüm yaymada araç ödevi görüyor. İnsan duyarsızlaşıyor , sevgisizleşiyor , anlamsızlaşıyor. Bunlar yaşarken ölmenin belirtileri. Savunmak gerekiyor insanı. Nasıl savunulur insan: Kuruyan içine yönelerek , elbette. Hep insana yakınlaşabilmek , insan sıcaklığını duyumsayabilmek ya da duyumsatabilmek oluyor , yapılacak iş. Bu da sanatla , edebiyatla olur ancak. Onun için , insanı savunma gereğinden dolayı ,  Sanatı  ,  edebiyatı  savunmak zorundayız.  Sanatsız , edebiyatsız nasıl yakınlaşabilirim insana? 

Düşünün ve Düşündürün

Ben de dahil olmak üzere günümüz gençlerine önerileriniz nelerdir?

Gençlerimize hep umutla bakıyorum ve önemsiyorum. Böyle bir tarihsel sorumluluğa muhatap olan gençlerimiz çok okumalı , kendilerini çok iyi yetiştirmeli ve mutlaka bir yabancı dil öğrenmelidir. Tercüme edilmiş bütün Doğu ve Batı klasiklerini titizlikle okumalıdır.

Ben özellikle Dostoyevski’yi çok severim. ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
8 + 1 =