Pakdemirli: Aslında kirası da bedavaya gelecek

Tarım ve Orman Bakanı  Pakdemirli  , "Toplam 218 bin çiftçiye yaklaşık 125 milyon lira destek veriyoruz. Çiftçimiz yüzde 50 indirim ile  ecrimisil  ödeyecek.  Aslında  yapılan destekle  kirası  da  bedavaya  gelmiş

haber7
0

Cumhurbaşkanlığı 100 Günlük İcraat Programı nda , Çevre ve Şehircilik Bakanlığına yönelik eylem planı içerisinde yer alan Hazine ye ait tarım arazilerinin çiftçilere kiralanmasını sağlayan düzenlemeye ilişkin Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum ile Tarım ve Orman Bakanı  Bekir Pakdemirli  basın toplantısı düzenledi.

Toplantıda konuşan  Pakdemirli  , Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile bakanlıklar arasındaki hızlı koordinasyonun söz konusu düzenlemenin hayata geçirilmesine katkı sağladığına dikkati çekerek , toplam 3 milyar 400 milyon metrekarelik arazinin yaklaşık 100 bin hektarında sulu tarım , 200 bin hektarında kuru tarım ve 40 bin hektarında da dikili ve örtü altı tarımın yapıldığına dikkati çekti. Bu arazilerin toplam tarım arazilerinin yüzde 5’ine denk geldiğine işaret eden  Pakdemirli  , bunun tarım sektörü ve çiftçi için çok önemli bir büyüklük olduğunu vurguladı.

Pakdemirli , devletin vatandaşıyla malını mülkünü paylaştığının altını çizerek , “Bunu yeni sistemin bir artısı olarak algılamak lazım. İnşallah hazineye ait izinsiz , sözleşmesiz kullanılan bu tarım arazileri bundan sonra kayıt altına alınmış olacak. Çiftçilerimiz bu kira bedellerini ödeyerek artık gönül rahatlığıyla tarım arazilerini ekip biçecek." ifadesini kullandı.

Bu arazilerin ve üreticilerinin mevcut durumda hali ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
5 + 9 =