Gazikültür'ün 'Karkamış' adlı kitabı yayımlandı!

 Gaziantep  Büyükşehir Belediyesi  Gazikültür  AŞ , Dr. Burhan Balcıoğlu tarafından hazırlanan  Karkamış  Antik Kenti  adlı   kitabı  yayımladı.

haber7
0

Gazikültür AŞ Genel Müdürü Prof. Dr. Halil İbrahim Yakar ,  Gaziantep  Büyükşehir Belediyesi olarak kültürel değerleri hatırlatmak ve gelecek nesillere bırakmak adına pek çok kültürel proje yürüttüklerini söyledi.

KARKAMIŞ HİTİT MERKEZİ İLERİ KARAKOL GÖREVİ GÖRDÜ

Yakar , “Anadolu’dan , Mezopotamya’ya ve Mısır’a uzanan yolların önemli bir kavşak noktasında yer alan  Karkamış  Antik Kenti , geçmiş dönemlerde bu bölgenin ne kadar ehemmiyetli bir konumda olduğunu ortaya koymaktadır.  Gaziantep  birçok medeniyete ev sahipliği yapmış olması sebebiyle birçok medeniyetin halen izlerini taşımaktadır. Bunlardan biri de Hititlerin  Karkamış  Kenti’dir. Stratejik bir yerde kurulmuş olan  Karkamış  , Hititlerin ve Asurların önemli bir yerleşim yeri olmuştur.  Karkamış  Geç Hitit Döneminin en önemli kentidir. MÖ 1400’lü yıllarda Hitit Devletinin hâkimiyeti altına girmiş , I. Şuppiluliuma’nın oğullarından Piyasili’den itibaren 600 yıl bo¬yunca Hitit geleneğini Güneydoğu Anadolu ve Kuzey Suriye’de ileri karakol görevi gören  Karkamış  Hitit Merkezi yönetimini her zaman rahatlatmıştır” dedi.

KARKAMIŞ ANTİK KENTİ 1923 YILINDA İKİYE AYRILDI

Karkamış hanedanının kesintisiz beş kuşak Kuzey Suriye’de Hitit Devletini ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
3 + 5 =