Osmanlı Devleti'nin Yahudi bankerlere cevabı!

Genellikle olayların arka planına önem vermez , yaşanan hadiselere öncesi ve sonrası yokmuş gibi tepki gösteririz. Oysa bugünü anlamak için meselelerin başlangıcından itibaren seyri hakkında fikir sahibi olmamız ge

haber7
0

Filistin Meselesinin Tarihi Köklerine Dair / Dr. Ömer TELLİOĞLU

Bu bağlamda , Filistin’de olan biteni anlamak ve Filistin’de bir  Siyonist   Yahudi   Devleti  kurulması çalışmalarının fiili olarak ne zaman başladığı sorusuna cevap bulmamız gerekmektedir.

 

 

MEĞER 1855 E UZANIYORMUŞ !!!

Tarih 1855. Ünlü  Yahudi  işadamı , İngiliz kraliçesinin arkadaşı Moses Montefiore Kudüs ten arazi almak için sultandan bir ferman elde eder , ikinci derece Mecidiye nişanı ile de taltif edilir (Montefiore , Rothschildlerin İngiltere ayağı Mayer Rothschild ile bacanaktır ve Avrupa’nın en zengin Yahudilerinden biridir). Kırım Savaşı’nın masraflarını karşılamak için Rothschildlerle görüşmeler yapılmaktadır ve tam da bu sırada Montefiore nin  Filistin  için Padişah ile görüşmek üzere İstanbul’a gelişi manidardır.

Montefiore İstediği araziyi Kudüs eski Mütesellimi Dizdar Ahmed Ağa el-Aselî den satın alır. Bu girişim 1948 de ilan edilecek olan  Siyonist  devletin ilk köşe taşıdır ve bundan dolayı büyük bir önemi haizdir.

Montefiore , İngiltere Hariciyesinin bütün imkânlarını kullanarak Mehmed Ali Paşa nın idaresinde olduğu dönemde , 1839 da 200 kadar köyü satın alarak Filistin’de özerk bir  Yahudi  bölgesi oluşturmak ister ama başaramaz. 1856 da 200 köy alamaz , ama hemen ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
9 + 8 =