SpaceX, Mars uzay gemisinin testlerine başlıyor

SpaceX'in Mars'a insan taşımak için tasarladığı BFR , yavaş yavaş ilk  testlerine  hazırlanıyor. Şirket başkanı Gwynne Shotwell ,  uzay   gemisinin   testlerine  önümüzdeki yıl başlayabileceklerini söyledi.

haber7
0

Elon Musk ın popüler  uzay  şirketi  SpaceX  , bildiğiniz gibi insanoğlunu  Mars  a taşıyacak dev bir  uzay  gemisi üzerinde çalışıyor. BFR ismiyle bilinen bu  uzay  aracı şu sıralar  SpaceX  merkezlerinde geliştirme sürecinde bulunuyor. BFR ın son durumuyla ilgili geçtiğimiz günlerde bazı ifadeler kullanan  SpaceX  başkanı Gwynne Shotwell , 2019 un sonlarına doğru testlere başlayabileceklerini söyledi. SpaceX in yeniden tasarlanmış haliyle ilk kez geçtiğimiz yıl tanıttığı BFR , veya Musk ın ifadeleriyle "Gezegenlerarası Taşıma Sistemi" , bir itici roket ve bir de "uzay gemisi" olacak şekilde iki kısımdan oluşuyor. Tam 106 metre uzunluğa ve 9 metrelik genişliğe sahip olan  SpaceX  in dev koloni taşıyıcısı , ihtiyaç duyduğu gücü ise şirketin yeni nesil roket motoru Raptor dan alıyor.

 

 

DARPA D60 konferansında konuşan  SpaceX  baş işletme görevlisi Gwynne Shotwell ,"BFR ın ilk kısa uçuş  testlerine  2019 un sonlarına başlayabileceğimizi düşünüyoruz. Sonrasında 2020 yılı gibi de yörüngeye çıkabilecek seviyeye geleceğiz." sözlerine yer verdi Shotwell in bahsettiği bu "kısa uçuş" testleri roketin yalnızca birkaç kilometre yüksekliğe kadar havalanıp geri dönmesinden oluşuyor.  SpaceX  , buna benzer uçuş testlerini Falcon 9 un iniş kabiliyetlerini test etme amacıyla tasarlanan Grasshopper roketi üzerinde de gerçekleştirmişti. 

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
9 + 1 =