Toprak kullanılmadı, 30 kat arttı!

 Niğde  Patates Araştırma Enstitüsünde geliştirilen 8 yerli ve milli patates türünün tohum üretiminde , bu yıl başlanan topraksız tarım tekniğiyle 30  kat  fazla verim sağlandı.

haber7
0

Niğde Patates Araştırma Enstitüsünde geliştirilen 8 yerli tohum çeşidi "Onaran 2015" , "Nam" ,  "Nahita" , "Ünlenen" , "Leventbey" , "Muratbey" , "Çağrı" ve "Fatih" , geçen yıl  denemesi yapılan ve bu yıl uygulamaya konulan topraksız tarım tekniğiyle  üretilmeye başlandı.

"Aeroponi" adı verilen sistemle patatesin kökleri , kapalı bir alanda  asılı kalıyor ve besin solüsyonu belli aralıklarla köklere püskürtülüyor. Kök  kısmı sürekli kontrol edilerek istenilen büyüklüğe ulaşan mini yumrular , hasat  ediliyor.

 

 

Geleneksel yöntemlerle fide başına 5-6 adet mini yumru elde  edilebilirken , aeroponik yetiştirme tekniğiyle 30  kat  fazla üretim yapılarak fide  başına 100-150 mini yumru elde edilebiliyor.

Su ve gübre girdisi düşük olduğu için maliyeti azalan ve kısa sürede  hızlı üretilen tohumluklar , açık arazide 3-4 yıl daha çoğaltıldıktan sonra yüksek  kalitede tohumluk olarak üreticinin hizmetine sunuluyor.

Peru , Kore , İspanya , Sri Lanka , Hindistan , İran ve Çin de uygulanan bu  teknik , Türkiye de devlet eliyle yerli ve milli patates çeşitlerinin üretiminde  ilk kez kullanılıyor.

Enstitü Müdürü Uğur Pırlak , AA muhabirine , Türkiye de patateste  tohumluk ihtiyacının yerli imkanlarla sağlanması için 2005 yılından beri  çalışmalarını sürdürdüklerini bildirdi.

Bu ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
5 + 6 =