Zenginlerin yiyeceği onlara umut oldu!

Dünyada 'Kara Elmas' olarak adlandırılan trüf mantarı , Muğla'daki dar gelirli öğrencilerin eğitimi için yetiştirilmeye başlandı.

haber7
0

Menteşe ilçesinde öğrencilere burs vermek amacıyla iş kadını Özlem Uzman ve dünyaca ünlü ressam Safai Özer tarafından 2015 te kurulan Eğitim , Geriatri , Ekolojik , Tarım , Turizm Vakfı , (EGET) 2019 yılında ilk trüf mantarı hasadını yapmaya hazırlanıyor. EGET Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Özlem Uzman ,  Muğla  Sıtkı Koçman Üniversitesi nde 2015 yılında yapılan aşılamayla en pahalı tür olan kışlık trüf mantarı yetiştirmekte olduklarını söyledi. 20 dönümlük tarım işletmesinde meşe fidanlarının arasına sahil kentlerinin ilk lavanta tarlasını da oluşturduklarını belirten Uzman , "İşletmemizde üretilen , tuber melanosporum türü bir trüf. Kilosu , o yıl dünyadaki hasada bağlı olarak , bin- bin 500 Euro arasında değişiklik göstermekte. Meşeler 6 metre arayla dikildi. Fidanların arasındaki araziden faydalanmak için lavanta fideleri diktik. Bu lavantaların gerek yağını satarak , gerekse balını üreterek elde edeceğimiz gelirle , öğrencilere verdiğimiz bursları artıracağız" dedi.

VAKIF KENDİ SERMAYESİNİ KENDİ OLUŞTURUYOR

EGET Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Özlem Uzman , burs verirken belirledikleri kriterlerini anlatırken burs değerlendirme sistemi için özel bir yazılım hazırlattıklarını , online yapılan başvuruların yazılım aracılığıyla ve kriterlere göre ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
5 + 3 =