Kırklareli peyniri 16 ülkenin sofrasında

Temiz havası ve yeşil doğasıyla ün salan Istranca Dağları'nın zengin bitki örtüsünde beslenen büyük ve küçükbaş hayvanlardan Avrupa standartlarında elde edilen süt ile yapılan  Kırklareli 

haber7
0

Istranca Dağları nın zengin bitki örtüsünde yetişen inek ve koyun sütlerinden üretilen ve aromasıyla öne çıkan  Kırklareli   peyniri  , başta Katar , Irak , ABD ve Lübnan olmak üzere 16 ülkede ilgi görüyor. 

Istranca eteklerindeki zengin bitki örtüsünde beslenen  Kırklareli  kıvırcığı koyunu ve ineklerden elde edilen sütlerle üretimi gerçekleştirilen peynire olan ilgi her geçen gün artıyor. Ünü Türkiye yi aşan  peynir  , pek çok ülkenin  sofrasında  yer buluyor.

Hammaddesindeki sütün aromasının ön plana çıkardığı  Kırklareli   peyniri  , 16 ülkeye ihraç ediliyor.

Kırklareli Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Soner Ilık , AA muhabirine yaptığı açıklamada , kentte üretilen peynirin markalaşması için başlattıkları çalışmaları hızla sürdürdüklerini söyledi.

Kırklareli peynirinin lezzetinin yurt içinde çok iyi bilindiğini belirten Ilık , kente gelen yerli ve yabancı turistlerin  peynir  almadan dönmediklerini ifade etti.

Peynirin yurt dışında da önemli bir pazarı olduğunu vurgulayan Ilık , "Kentimizden geçen yıl 24 milyon 226 bin 548 dolarlık süt ve süt ürünü ihraç edildi. Avrupa standartlarında ürettiğimiz süt ve süt ürünlerimizi 6 ülkeye ihraç ediyoruz. Süt ve süt ürünlerimizi bir marka haline getirmek istiyoruz. Bizim amacımız tüm dünya açılmak." dedi.

Başkan Ilık , ABD den Katar a , Irak tan ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
6 + 7 =