Usta sanatçı hayatını kaybetti!

 Usta  yönetmen , tiyatro , sinema ve seslendirme sanatçısı Toron Karacaoğlu tatilini geçirdiği Ayvalık'ın Altınoluk beldesinde yaşamını yitirdi.

haber7
0

87 yaşındaki Karacaoğlu nun vefat haberini oyuncu Orhan Aydın sosyal medya hesabından duyurdu: Sahnelerimiz ülkenin en ışıklı oyuncusunu , insanlık hayatı en mutlandıran sesini yitirdi.

Toron Karacaoğlu cuma günü öğle namazını müteakip Altınoluk ta toprağa verilecek.

Usta sanatçı başta Cüneyt Arkın olmak üzere birçok ünlü ismi seslendirmişti.

TORON KARACAOĞLU KİMDİR

Toron Karacaoğlu , Türk yönetmen , tiyatro , sinema ve dizi oyuncusu , seslendirme sanatçısı.

Tiyatroya olan ilgisi nedeniyle 1947 yılında İstanbul a gelen Karacaoğlu , sanat hayatına Beşiktaş ve Büyükdere Halkevi nde başladı. Üç yıl süreyle İstanbul Belediye Konservatuvarında eğitim aldı. Şehir Tiyatroları sınavını kazanınca , bu kurumun kadrolu oyuncusu oldu. 150 kadar oyunda rol aldı. 1980 de emekliliğinin ardından Berlin de Alman Kültür Senatosu bünyesinde tiyatro eğitmenliği yaptı.

1985 yılında Türkiye ye dönerek , Tiyatrokare , Tiyatro Kedi gibi özel kuruluşlarda yönetmenlik ve oyunculuk yaptı. 1989 yılında yeniden Şehir Tiyatroları kadrosuna giren sanatçı , 1995 te yaş haddinden emekli oldu. Toron Karacaoğlu ayrıca sinema ve dizi filmlerde de rol almıştır. Sanatçı , Malkoçoğlu ve Kara Murat serisi başta olmak üzere birçok filminde Cüneyt Arkın ı seslendirmiştir. Toron Karacaoğlu ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
3 + 2 =