Yüzlerce martı telef oldu! Belediye ekipleri kıyıları temizledi…

 Van  Gölü'ndeki Adır ve Çarpanak adalarında yaşam alanı oluşturan ve üreme döneminde  telef  olan  Yüzlerce   martı  ,  Belediye   ekipleri  tarafından kıyıdan temizlendi

haber7
0

Van Gölü nde çok sayıda kuş türünün yaşam alanı olan Adır ve Çarpanak adalarını üreme mekanları haline getiren martıların bir kısmı  telef  oldu.

Adada ölen martılardan doku ve kan örneği alan uzmanlar , yapılan incelemenin ardından aşırı sıcağın ve açlığın martıların ölümüne neden olduğunu bildirdi.

Van Büyükşehir Belediyesi  ekipleri  tarafından ölen martılar toplatıldı.

Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Yaban Hayvanları Koruma Rehabilitasyon Merkezi Müdürü Prof. Dr. Lokman Aslan , yaptığı açıklamada , Van Gölü havzasında yaşayan martıların üreme yerlerinin başında Akdamar , Çarpanak ve Adır adaları geldiğini söyledi.

Her yıl üreme dönemlerinde martıların bir kısmının  telef  olduğunu anlatan Aslan , şöyle konuştu:

KORKULACAK BİR ŞEY YOK

"Bunlar korkulacak ölümler değil. Üç milyon martıdan yüzde 1 inde ölümler olsa da bu 30 bin martıya tekabül ediyor. Bunlar eğer toplanmazsa çevre halkını tedirgin eder. Doğa Koruma ve Milli Parklar  Van  Şube Müdürlüğü ile beraber bu üreme alanlarını kontrol ediyoruz.  martı  ölümleriyle ilgili gerekli önlemleri alıyoruz. Kontrollerimiz sonucunda  martı  ölümlerinin yaşandığı yerlerin temizlenmesi gerektiğini  Belediye  ekiplerine bildirdik. Bu kapsamda bütün  martı  ölümlerinin yaşandığı bütün kıyılar temizleniyor. Halkın korkacağı herhangi bir ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
7 + 9 =