F-35 kararı sonrası... Yunan lobisi dört köşe

Önde gelen Amerikan  Yunan  örgütü HALC , Türkiye'ye  F-35  teslimatını engellleyen yasadan mutluluk açıklayıp devamının gelmesini beklediğini belirtti.

haber7
0

ABD Kongresi nin her iki kanadında onaylayıp Başkan Donald  Trump  tarafından imzalanan Ulusal Savunma Yetki Yasası (NDAA) kapsamında Türkiye ye  F-35  satışlarının durdurulmasını , Amerika daki  Yunan   lobisi  memnuniyetle karşıladı.

Lobi örgütlerinin önde gelenlerinden , Türkiye ye  F-35  ambargosu çıkmasında etkili rol oynayan Helen Amerikan Liderlik Konseyi (HALC) , kararla ilgili bir açıklama yaptı.

TÜRKİYE YE KARŞI AKILALMAZ SÖZLER

HALC İcra Direktörü Endy Zemenides  F-35  lerin Türkiye ye teslimatının engellenmesinin NDAA ya eklenmesi , çok uzun zaman önce yapılmış olması gereken ABD-Türkiye ilişkilerinin yeniden değerlendirilmesi yönünde bir ilk adım dedi.

Çok uzun zamandır Türkiye bölgede dokunulmazlıkla hareket edip  ABD  nin müttefiklerini tehdit ediyor , uluslararası hukuku ihlal ediyor ve bölgesel güvenliğe zarar veriyor iddiasında bulunan Zemenidesi şöyle devam etti:  Trump  yönetiminin Cumhurbaşkanı Erdoğan a baskıyı artırmasından mutluyuz , ama geçici önlemlerin  ABD  nin Türkiye ye yönelik uzun vadeli politikasının daha geniş çaplı yeniden değerlendirmesinin parçası olması lazım. Türkiye Batı ya ve demokratik standartlara sırtını çevirme niyetini belli etmiştir. Amerikan silahları  ABD  nin Yunanistan gibi müttefiklerini tehdit etmek , ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
1 + 4 =