Erdoğan'a hakaret eden ODTÜ'lüler serbest

Mezuniyet töreninde taşıdıkları pankartlar nedeniyle gözaltına alınan ODTÜ'lü 4 öğrenci hakkında 1'er yıldan 4'er yıla kadar hapis talebiyle dava açılmıştı

haber7
0

2006 yılında bir karikatür dergisinde yer alan ve o dönem Başbakan olan Recep Tayyip  Erdoğan  a bir dizi  hakaret  içeren karikatürler Orta Doğu Teknik Üniversitesi ndeki (ODTÜ) mezuniyet töreninde bir grup öğrenci tarafından taşınmıştı.

Hakaret içerikli karikatürlerin ardından pankartı taşıyan ve pankartın hazırlanmasına yardım  eden  4 öğrenci gözaltına alınmış , sorgularının ardından da tutuklanmıştı.

Mezuniyet töreni sırasında pankartı taşıyan Burak A , Dilan C.Y , Furkan E.D , pankartı tören alanına götürmeye yardım ettiği bildirilen Özge K. ile pankartı bastığı belirlenen Şahin D. hakkında Türk Ceza Kanunu nun (TCK) 299. maddesinde yer alan "Cumhurbaşkanına hakaret" suçundan 1 er yıldan 4 er yıla kadar hapis talebiyle dava açılmıştı.

SERBEST BIRAKILDILAR

Öğrencilerin yargılanmasına tutuksuz devam edileceği gerekçesiyle , tutuklu bulunan 4 isim tahliye edildi. Dava , Ankara 11. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülecek.

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
9 + 3 =