Trump'a rağmen rekora koşuyor

 ABD  Başkanı Donald Trump'ın dünya ticaret sistemini tehdit eden adımlarla düşürmeye çalıştığı dış ticaret açığı , bu yıl da rekor kırma yolunda ilerliyor.

haber7
0

Trump yönetiminin son 1 ,5 yılda "Önce Amerika" sloganıyla uygulamaya koyduğu korumacı ticaret politikalarının sonuçları uzun süredir tartışılıyor.

Dünyanın önde uluslararası kuruluşları ve ekonomistleri , küresel ticaret sistemini sarsan tarifelerle yükselen ticaret gerginliklerinin hiçbir ülkenin yararına olmayacağını vurgulamaya devam ediyor.

Buna karşın  ABD  Başkanı  Trump  , hem sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımlarda hem de destekçilerine yönelik etkinliklerde , "tarifelerin Amerikan ekonomisi için çok işe yaradığı ve Çin ekonomisine büyük zarar verdiği" gibi iddialarda bulunuyor.

Trump ın politikaları ticaret açığını düşüremedi

AA muhabirinin  ABD  Ticaret Bakanlığı ndan derlediği güncel veriler ise  Trump  ın ticaret açığını düşürme hedefiyle uygulanan "tarifelerin çok işe yaradığı" argümanını desteklemiyor.  

Resmi verilere göre , ülkenin dış ticaret açığı , bu yılın ilk yarısında 2017 nin aynı dönemine kıyasla yüzde 7 artarak 291 milyar dolara ulaştı. Bu rakam , ülkenin ticaret açığının 2018 de ,  Trump  ın ilk başkanlık yılında (2017) kırılan rekoru geride bırakarak son 10 yılın en yüksek seviyesine yükselebileceğine işaret ediyor.

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
6 + 1 =