İstanbul Yeni Havalimanı'na böyle getirilecek

Dünyada  gemi  ile  yakıt  ikmali yapılabilen havalimanından biri olma özelliğini taşıyan  İstanbul   Yeni  Havalimanı’nda 63 bin tonluk  gemi  ile test amaçlı ilk  yakıt  sevkiyatı yapıldı.

haber7
0

Açılışına 80 günden az kalan ve tamamlandığında 200 milyon yolcu kapasitesine sahip olacak dünyadan sıfırdan yapılan en büyük  Havalimanı  olma özelliğine sahip  İstanbul   Yeni  Havalimanı’nda bir ilke imza atıldı. Karayolu yerine deniz yolu vasıtasıyla temin edilecek  yakıt  için kurulan  yakıt  ikmal limanından , test amacıyla ilk sevkiyat yapıldı. Bu sevkiyat ,  karayolu üzerinden yaklaşık 2 bin 250 adet nakliye aracı kullanımına gerek kalmadan ve yüksek maliyetler içermeyen bir operasyon hayata geçti. İlk test  yakıt  , limana yakın olarak kurulan  yakıt  tanklarına aktarıldı. 116 bin ton  yakıt  taşıma kapasitesine sahip LR2 PIONEER isimli  gemi  ,  yakıt  ikmal limanına yanaşarak 63 bin tonluk yakıtı 12 km’lik boru hattı ile  İstanbul   Yeni Havalimanı  içinde bulunan ve Türkiye’deki havalimanlarının  yakıt  kapasitesinin iki katı büyüklüğünde olan  yakıt  tanklarına aktardı.

7 GÜN 24 SAAT YAKIT İKMALİ YAPILABİLECEK

Yakıt ikmal limanına , deniz yolu ile sağlanan altyapıyla dünyanın her bölgesinden , uygun maliyetler ile  yakıt  taşıma avantajı elde edilecek. Liman sayesinde  yakıt  baz fiyatı uygun olan bölgelerden  yakıt  temini ve ikmal güvenliği sağlanacak.  yakıt  ikmal limanı , yıllık yaklaşık 6 milyon metreküp  yakıt  alım kapasitesine sahip. Deniz yolu sayesinde 8 bin 571 adet kara yolu nakliye ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
5 + 4 =