9 günlük Kurban Bayramı tatilinden özel sektör çalışanları nasıl yararlanır?

2018 yılı itibariyle Bakanlar Kurulu tarafından yapılan açıklamaya göre bu sene  Kurban   Bayramı  9 gün tatil olarak belirlendi. Sadece kamu çalışanlarının yararlanabildiği  Kurban   Bayramı   tatilinden   özel   sektör  &

haber7
0

Milyonlarca  özel sektör  çalışanı tatil planını yapmaya başladı. Bu sene 9 günlük  Kurban   Bayramı   tatilinden   özel sektör  çalışanlarının yararlanması mümkün mü? Tatilini ona göre şekillendirmek isteyenler için derlediğimiz haberde izin hakkı konularını araştırdık. Buna göre belli şartlar sağlandığında  özel sektör  çalışanları da 9 günlük izin hakkından yararlanacaklardır.

ÖZEL SEKTÖR ÇALIŞANLARI 9 GÜN İZİN KULLANABİLİR Mİ?

İsteyen işveren aynı kamu kurumlarında olduğu gibi çalışanlarına idari 2 ,5 gün ya da haftada 5 gün çalışanlar için yarım gün izin hakkı vererek çalışanlarının  9 gün tatil  yapmasına imkan sağlayabilir. Burada , idari izin olduğu için işverenin bunu yıllık izinden düşememesine dikkat etmek gerekiyor. Ayrıca bu izin için maaştan da düşülmüyor. 

YILLIK İZİ  İLE 9 GÜN TATİL YAPILABİLİR

Ancak işveren idari izin konusuna yanaşmazsa çalışanların yine 9 günlük izin yapma hakkı bulunuyor. Sabah Gazetesinden Faruk Erdem in aktardıklarına göre son değişikliklerle yıllık izinler 1 er gün bile kullanılabiliyor. Bu durumda çalışan 2.5 günlük mesaiyi ya da hafta sonu izin yapanlar için yarım günlük mesaiyi yıllık izninden kullanarak 9 günlük tatil yapabilir.

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
2 + 1 =