BM'den ültimatom gibi S.Arabistan açıklaması

Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Yüksek Komiserliği Sözcüsü Ravina  Shamdasani  , "Suudi Arabistan hükümetini , barışçıl insan hakları çalışmaları nedeniyle gözaltına alınan tüm in

haber7
0

Shamdasani , yaptığı yazılı açıklamada , Suudi Arabistan da kadın hakları savunucuları da dahil olmak üzere insan hakları savunucusu ve aktivistlerinin devam eden tutuklamalar ve keyfi görünen gözaltılarından endişe duyduklarını belirtti.

Ülkede 15 Mayıs tan bu yana hükümeti eleştiren en az 15 kişinin gözaltına alındığını ifade eden  Shamdasani  , bunlardan 8 inin daha sonra biçimsel denetimin tamamlanmasının ardından geçici olarak serbest bırakıldığının anlaşıldığını kaydetti.  BM  İnsan Hakları Yüksek Komiserliği Sözcüsü , bazı vakalarda kişilerin nerede olduğunun bilinmemesi ve süreçlerin şeffaf biçimde yürütülmesi konusunda ciddi eksiklikler olduğunun altını çizdi.

Shamdasani , Suudi Arabistanlı yetkililer 20 yıla kadar hapis cezasına yol açabilecek kadar ciddi muhtemel suçlamaları dile getirse de söz konusu suçlamaların belirsiz olduğunu vurguladı.

Gözaltında tutulduğu bildirilenler arasında Suudi Arabistan da kadınların sivil hayata katılımının önde gelen isimlerinden ve Suudi sürücü ehliyetini kazanan ilk kadınlardan biri olan Hatun el-Fassi nin bulunduğunu ifade eden  Shamdasani  , kendilerinden haber alınamayan ya da tutuklu bulunan diğer insan hakları savunucularının da isimlerini sıraladı.

Sözcü  Shamdasani  , şunları kaydetti:

"Suudi Arabistan hükümetini , barışçıl insan hakları ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
6 + 1 =