Türkiye'nin en değerli taşı! 100 yıl daha...

Kalsiyum ve magnezyum içeren karbonat bileşiminden oluşan ve Türkiye'nin en  değerli  doğal  taşı  olarak nitelendirilen "beyaz dolomit taş" , Balıkesir'in Marmara Adası'ndan çıkarılıyor.

haber7
0

Sanayiden dekorasyona çok farklı kullanım alanları bulunan ve değişik ölçülerde üretilen dolomit  taş  , özellikle son yıllarda dekoratif ve peyzaj amaçlı kullanılıyor. 

Değişik renklere sahip dolomit  taş  çeşitleri arasında en çok beyaz olanları tercih edilirken , bu taşlar iç ve dış mekan projelerinde tercih ediliyor. 

 

 

İstanbul Maden İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Aydın Dinçer , AA muhabirine yaptığı açıklamada ,  Marmara Adası  nın doğal  taş  ve  mermer  rezervi açısından çok önemli bir potansiyele sahip olduğunu belirtti.

Marmara nın , Yunanca  mermer  anlamına geldiğini ifade eden Dinçer , "Mermerin doğduğu yer diyebiliriz.  mermer  adı  Marmara Adası  ndan geliyor. Bütün bölgeye , denize ve adaya adını veren bir ürün çıkıyor  Marmara Adası  ndan." dedi.

Dinçer , adada "dolomit" ve "Marmara" mermeri üretildiğini belirterek , şöyle devam etti:

"Dolomit aslında farklı kimyasal ve fiziksel özelliğe sahip bir doğal taş. Marmara mermeri ,  mermer  özelliğinde bir ürün. Marmara mermerinin de kendi içinde farklı seleksiyonları var. Dolomit dediğimiz de beyaz ve "spider" dediğimiz içinde kırmızı desenlerin olduğu bir ürün.  Marmara Adası  ndan çıkardığımız beyaz dolomit doğal  taşı  , Türkiye nin şu anda en  değerli  taşı. Dünyada beyaz renk doğal  taş  modası var. Önümüzdeki ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
2 + 9 =