En son İstanbul'da görülmüşlerdi! Çete çökertildi

Özbekistan Devlet Güvenlik Servisi , İçişleri Bakanlığı birimleri ile düzenlediği ortak operasyonla soygun için ülkeye gelen uluslararası banka soygunu çetesi üyelerini yakaladı.

haber7
0

Ukrayna asıllı çeşitli ülke vatandaşlarından oluşan ve ABD vatandaşı 43 yaşındaki Aleks Stavko nun yönettiği  çete  , Taşkent teki bankalardan birindeki kiralık kasaları soyma hazırlığı yaparken yakalandı.

2015-2018 yıllarında Rusya ,  Ukrayna  , Belarus , Moldova ve Makedonya da toplam 3.5 milyon dolarlık banka soygunu gerçekleştirmelerine rağmen yakalanamayan çetenin , Makedonya da yapılan son eylemden sonra , İstanbul da buluşarak , yeni hedef olarak Özbek bankasını seçtikleri belli oldu.

 

 

Taşkent teki bankalardan birinde bir kasa kiralayan çetenin bir üyesi Vyacheslev Şermet , kendi kasasını kontrol etme bahanesiyle birkaç gün içerisinde 18 kere kasa merkezine giderek , 140 dijital kasanın anahtarını videoya çekti.

Taşkent te bir otele yerleşen Aleks Stavko , BDT ülkelerinde banka soygunu suçuyla birkaç kere yargılanan Oleg Dubrovskiy adındaki diğer bir  çete  üyesi ile soygun planlamasını yaptıktan sonra ülkeden ayrıldı.

Çetenin bir başka üyesi , kasa uzmanı Vladislav Buts ise Taşkent e gelerek Kırgızistan dan soygun için özel getirdikleri aletle 18 kasanın anahtarını yaptı.

Özbekistan Devlet Güvenlik Servisi tarafından yapılan operasyonda Vladislav Buts ve Vyacheslev Şermet yakalandı. Soygun çetesinin diğer üyelerini yakalamak için operasyonlar sürüyor

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
9 + 5 =