PKK, Musul'da sığınak kazıyor iddiası

Musul'un Sincar ilçesi ve çevre bölgelerindeki güvenlik zafiyetini fırsat bilen terör örgütü PKK'nın , yuvalandığı bölgede sığınaklar kazdığı iddia ediliyor.

haber7
0

Irak güvenlik güçlerinin Irak-Suriye sınırından çekilmesinin ardından , terör örgütü PKK nın , güvenlik boşluğundan istifade ederek , Musul un Sincar ilçesi ve çevresinde yuvalandığı iddia edildi.

Musul vilayetindeki Arap Aşiretleri Sözcüsü Mezahim Ahmed el-Huveyt , AA muhabirine yaptığı açıklamada , Irak ordusunun sınır bölgelerinden çekilmesinin ardından ,  PKK  ve ona bağlı gruplara tekrar Sincar da konuşlanma fırsatı doğduğunu ifade etti.

Örgütün , Musul’da 3  sığınak  yaptığını dile getiren Huveyt , Irak ordusunun sınır bölgelerinden çekilmesinden meydana gelen güvenlik boşluğunu fırsat bilen  PKK  nın , söz konusu bölgelerde yuvalanmaya başladığı bilgisini verdi.

Bölge halkı ,  PKK  nın haraç toplamasından endişeli

Huveyt ,  Musul  halkının örgütün kente sızmasından endişe duyduğunu ifade ederek , "Bölgede yaşayan insanlar , PKK’nın gelecekte haraç toplamasından endişeli." dedi.

Örgütün bölgede yayılmacı bir politika izlemesinden Irak merkezi hükümetini sorumlu tutan Huveyt , "Eğer Irak hükümeti ve Haşdi Şabi nin rızası olmazsa ,  PKK  ne Şengal (Sincar) ne de Musul’a ayak basabilir." iddiasında ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
4 + 6 =