THK'nin sivillere İHA kursu başladı

Türk Hava Kurumu (THK) , sivil alanda insansız hava araçlarının (İHA) kullanımının hızla artması üzerine  sivillere  de  İHA  eğitimi vermeye başladı.

haber7
0

THK den yapılan açıklamada , amatör-sportif havacılık faaliyetlerinin öncüsü olan kurumun , Uluslararası Havacılık Federasyonu (FAI) tarafından Milli Hava Sporları Yetkilisi (NAC) olarak kabul edildiği anımsatıldı.

Açıklamaya göre , THK , sivil alanda  İHA  kullanımının hızla artması üzerine ve gelen talepler doğrultusunda  sivillere  de  İHA  eğitimi vermeye başladı. Bu kapsamda İnönü Havacılık ve  eğitim  Merkezi nde verilen kurslar , 22 Temmuz da sonra erecek. Kurs , 36 saat teorik ve 3 saat pratik eğitimden oluşuyor. 

THK Başkanı Kürşat Atılgan , Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM) tarafından  İHA  kullanımı kurallarının belirlendiğini hatırlatarak , kurum bünyesinde uçuş okulları ile  THK  Üniversitesinin bu konuda yetkili olduğunu belirtti.

İlk olarak kolluk kuvvetlerine  İHA  eğitimi verdiklerini ifade eden Atılgan , "Dört bölüme ayrılan eğitimlerde 500 gram-4 kilogram ile 4-25 kilogram ağırlığındaki  İHA  ları (İHA 0-1) kullanacak kişilere  eğitim  vereceğiz. Bu  eğitim  sonunda SHGM onaylı ticari pilot ve Uluslararası Hava Sporları Federasyonu (FAI) sportif lisansına sahip olunacak. Bu iki lisansı aynı anda veren tek kurum THK." değerlendirmesinde bulundu.

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
2 + 7 =