Bir köyün kaderini değiştiren meyve

Karaman'ın Toroslar üzerine kurulu , yüzlerce yıldır bağları ve pekmezi yapımı ile öne çıkan Bayır köyünde üreticiler , üzümden yeteri kadar verim elde edemeyince alternatif ürün olarak

haber7
0

Dağlık bir arazide yer alan ve tarım alanları oldukça sınırlı olan Bayır köyünde yüzlerce yıldır en önemli geçim kaynağını üzüm ve pekmez üretimi oluşturuyor. Köylüler , kayalıklar arasında kazma kürekle düzenledikleri küçük alanları üzüm bağı yaparak geçimini sağlıyor. 

Son yıllarda bağlarında görülmeye başlanan hastalık nedeniyle verimin düşmesi üzerine alternatif ürün arayışına giren köylüler için son dönemde yaygınlaşmaya başlayan kiraz üretimi umut oldu. 

Çevre ilçelerden 20 yıl önce getirilen birkaç fidan ile köyde üretilmeye başlanan  kiraz  , kalitesi ve aromasıyla ihracatçıların da dikkatini çekiyor. 

"BİR KİLO BİLE KİRAZ YETİŞMİYORDU"

Bayır köyü Muhtarı Ahmet Esen , Toros Dağları üzerinde kurulu ,  Karaman  a 70 kilometre uzaklıktaki köylerinin üzüm bağları ve pekmeziyle ünlü olduğunu söyledi. 

Köyde tarım arazilerinin çok az olduğunu belirten Esen , "Burası adından da belli olduğu gibi bir bayırın yüzüne kurulmuş bir köy. Geçim kaynaklarımız üzüm ve hayvancılık. Yapacak başka bir şey yok. Hububat ancak kendi ihtiyacımız kadar yetişir. Üzüm bağlarımızın bakımını katır ve atlarla yaparız çünkü traktör girmez." diye konuştu. 

Son yıllarda üzüm bağlarının kurumaya ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
8 + 9 =