Helal Akreditasyon Kurumu kuruldu

 Cumhurbaşkanlığı  Kararnamesi ile  Helal   Akreditasyon   Kurumu  kuruldu.

haber7
0

Bakanlıklara Bağlı , İlgili Kurum ve Kuruluşlar ile Diğer Kurum ve  Kuruluşların Teşkilatı Hakkında 4 numaralı  Cumhurbaşkanlığı  Kararnamesi , Resmi  Gazete de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Kararnameyle ,  Helal  uygunluk değerlendirme kuruluşlarını akredite  etmek , bu kuruluşların ulusal veya uluslararası standartlara göre faaliyette  bulunmalarını ve bu suretle düzenledikleri belgelerin ulusal ve uluslararası  alanda kabulünü temin etmek üzere , kamu tüzel kişiliğini haiz , idari ve mali  özerkliğe sahip , özel bütçeli , kısa adı HAK olan  Helal   Akreditasyon  Kurumu  kuruldu.

Ticaret Bakanlığı ile ilgili Kurum ,  Türkiye de helal   Akreditasyon  hizmeti sunma yetkisine haiz tek kurum olacak. HAK , ülkede ve yurt  dışında yerleşik  Helal  uygunluk değerlendirme kuruluşlarına  Helal  akreditasyon  hizmeti sunacak ,  Helal  akreditasyonla ilgili kıstas ve tedbirleri belirleyecek ve  uygulayacak.

HAK , uluslararası ve bölgesel  Akreditasyon  birlikleri ve örgütleri  nezdinde Türkiye yi temsil edecek , bunlara üye olacak , yönetimlerinde görev  alacak veya bu kuruluşların merkezi olarak hizmet verecek.

İkili veya çok taraflı karşılıklı tanıma anlaşmaları imzalayacak olan  HAK ,  Akreditasyon  kuruluşları ve  Akreditasyon  kuruluşu bulunmayan ülkelerdeki   Helal  akreditasyonla ilgili kurum ve kuruluşlarla ilişkiler kuracak ve iş  ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
8 + 3 =