İkinci el oto satışında esnafı memnun eden gelişme

Motorlu Araç Satıcıları Federasyonu (MASFED) Başkanı Aydın Erkoç ,  ikinci el  motorlu kara taşıtı ticaretinde KDV matrahı düzenlemesinin uygulamaya alındığını belirterek , "İkinci el araç ticaretinde artık arac

haber7
0

Erkoç , yaptığı açıklamada , düzenlemeye ilişkin uygulama esaslarının Katma Değer Vergisi Genel Uygulama Tebliği nde açıklandığını hatırlattı.

Düzenlemeyle  ikinci el  araç alım satımı yapan esnaf için yeni bir dönemin başladığına işaret  eden  Erkoç , "İkinci el araç ticaretinde aracın toplam fiyatı yerine alım-satım farkı üzerinden KDV tahsil edilmesi esasının getirilmesiyle esnafın bu konudaki mağduriyeti ortadan kalktı. Artık aracın toplam fiyatı yerine alım-satım farkı üzerinden KDV ödenecek olması  esnafı  sevindirdi. Düzenleme sayesinde  ikinci el  araç ticaretiyle uğraşanlar daha az KDV ödeyecek." diye konuştu.

Erkoç , düzenlemenin kayıt dışılığı da azaltacağını , böylece devletin daha çok vergi geliri elde edeceğini dile getirdi.

Esnafın vergiden dolayı bazı araçları satmakta zorluk çektiğini belirten Erkoç , "Özellikle fiyatı yüksek araçların satışı biraz daha zor oluyordu. Ayrıca esnafın ayakta kalabilmesi için de haksız olarak tabir ettiğimiz bu verginin bu şekilde hesaplanmaması ticaret erbapları için faydalı olacaktır." değerlendirmesinde bulundu.

Erkoç , düzenlemeden yalnızca  ikinci el  motorlu kara taşıtı ticaretiyle uğraşan mükelleflerin yararlanacağını vurguladı.

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
2 + 8 =