Patates fiyatlarına fren geldi!

Son dönemde kaydettiği yükselişle gündem olan  patates  fiyatı , Türkiye'nin önemli  patates  üretim ve depolama merkezlerinden Nevşehir ve Niğde yöresinde yazlık  patates  hasadının başlamasıyla düşü

haber7
0

Türkiye nin en büyük  patates  üretim alanlarının bulunduğu Niğde de geçen hafta , Nevşehir de de bu hafta yazlık  patates  hasadına başlandı. Ağustos ayı ortalarına kadar sürecek hasadın ardından kışlık ürün hasadının başlaması ve  patates  sökümünün eylül ayı sonuna kadar devam etmesi bekleniyor.

Nevşehir de 60 bin dekar ekili alandan 250 bin ton , Niğde de ise 202 bin dekar ekili alandan yaklaşık 753 bin ton rekolte elde edileceği öngörülüyor.

 

 

Piyasada yeterli ürün olmaması nedeniyle aşırı yükselen  patates  fiyatı , yazlık hasatla birlikte düşmeye başladı.

Mayıs ve haziran aylarında sadece Adana yöresinden piyasaya sürülen , verimin düşük olması nedeniyle de tarladan yüksek fiyatla çıkan  patates  , bugünlerde tarlada kilogramı ortalama 1 ,5 liradan satılıyor.

Nevşehir ve Niğde de patatesin pazar tezgahlarındaki kilogram fiyatı son bir ayda 5 liradan 2 ,5 liraya düştü. Hasadın ülke geneline yayılacağı ağustos ayı itibarıyla bu rakamın daha da gerileyeceği tahmin ediliyor.

Niğde Belediyesi Yaş Sebze ve Meyve Hali Sorumlusu Hakan Ecemiş , AA muhabirine yaptığı açıklamada , yazlık hasatta toplanan patatesin tarladan kalitesine göre 80 kuruş ila 2 lira arasında çıktığını söyledi.

Ecemiş , "Patatesin Niğde deki hale gelişi yakın olduğumuz için biraz düşük ama Ankara , İstanbul a ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
7 + 7 =