Dev projede önemli gelişme! Türkiye ayağı başlıyor

"Türk Akımı" projesi olarak adlandırılan yeni Rus doğalgaz hattının , Kırklareli Kıyıköy'den Türk topraklarına girmesi için start verildi.

haber7
0

BOTAŞ "Türk Akımı"nı , Karadeniz kıyısı Kıyıköy den Çorlu/Misinli ye taşıyacak 69 kilometrelik boru hattı için ihale açtı. ÇED raporuna göre ,  BOTAŞ  ın ihale edeceği işin proje bedeli yaklaşık 200 milyon TL.

69 KİLOMETRELİK BORU HATTI İÇİN İHALE

Habertürk ten Mehmet Demirkaya nın haberine göre Karadeniz in altına döşenen , yaklaşık 910 kilometre boru hattı ile Kıyıköy açıklarına gelen "Türk Akımı" doğalgaz hattı ,  BOTAŞ  ın yapacağı ihale ile Türk topraklarına girecek.  BOTAŞ  ın geçtiğimiz günlerde ilan ettiği "Türk Akımı Kara Kısmı-1 Doğal Gaz Boru Hattı" ihalesi 31 Temmuz 2018 tarihinde yapılacak. Söz konusu boru hattı ihalesiyle doğalgaz Kıyıköy den , Çorlu-Lüleburgaz hattının orta mesafesindeki Misinli köyüne ulaşacak. ÇED raporuna göre proje bedeli , yaklaşık 200 milyon TL olan doğalgaz boru hattı 69 kilometre olacak.

EKONOMİK GİRDİ SAĞLAYACAK

Söz konusu proje ile ilgili olarak hazırlanan ÇED raporunda , hattın Türkiye için önemi şöyle vurgulandı: 

"Türk Akımı Projesi , Rusya doğalgaz rezervleriyle Türkiye nin dağıtım ağı arasında doğrudan bir bağlantı oluşturarak , Türkiye ile güney ve güneydoğu Avrupa için güvenilir enerji arzı sağlayacak bir projedir. Bu projenin karadaki ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
2 + 6 =