Türk bilim adamından muhteşem buluş!

Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Hüseyin Onay , yenidoğanlarda  Genetik  hastalıkları tespit etmek amacıyla kullanılan ve bir ayda sonuçlanan  Genetik  tarama testini , geliştirdiği sistemle 3

haber7
0

"Yerli ve milli test" için , laboratuvar yerine sadece tarama testi cihazının takılacağı bilgisayara ihtiyaç duyuluyor.

EÜ Tıp Fakültesi Hastanesi Tıbbi  Genetik  Ana  bilim  Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Onay , üniversitede edindiği 100 bine yakın  Genetik  test tecrübesiyle üniversitenin teknoparkında kurduğu şirkette yerli ve hızlı test kitleri üzerinde çalışmalar yürütüyor.

Daha önce yerli imkanlarla süper hızlı DNA temelli kişi tanımlama , kalıtsal meme kanseri ,  Genetik  tanı koymanın zor olduğu hemofili hastalığının tespitine yönelik "ilk" test kitlerini geliştiren Doç. Dr. Onay , şimdi de yenidoğan  Genetik  taramasında da yerli , hızlı ve ucuz bir sistemi hazırladı. 

Yerli ve milli imkanlarla yapılan bir test kiti ve yazılımdan oluşan sistemle , yenidoğanlarda  Genetik  hastalıkların tespitinin yaygınlaşması sağlanarak , ölümle sonuçlanabilen birçok hastalığın tedavisi hedefleniyor.

İlk etapta 10  hastalık  taranacak

Doç. Dr. Onay , AA muhabirine yaptığı açıklamada , tıpta yeni yaklaşımın , hasta bireyleri bulup tedavi etmek yerine hastalığı ortaya çıkmadan saptayıp engellemek olduğunu söyledi. 

Bunun sağlık sistemi açısından çok daha maliyet etkin bir yaklaşım olduğunu kaydeden Onay , bu kapsamda her ülkenin , o ülkede sık görülen hastalıklar ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
3 + 1 =