Asrın projesinde 265 milyon yolcu taşındı!

Asya ve Avrupa yakalarını deniz altından birleştiren Marmaray'ı bugüne kadar  265   milyon   yolcu  kullandı.

haber7
0

"Asrın projesi" olarak nitelendirilen  Marmaray  ın 13 kilometrelik Ayrılık Çeşmesi ile Kazlıçeşme arası 29 Ekim 2013 te hizmete girdi. 

AA muhabirinin , Ulaştırma , Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığından aldığı bilgiye göre ,  Marmaray  ile bugüne kadar  265   milyon   yolcu  , güven ve konforla Asya ile Avrupa kıtaları arasında dört dakikada seyahat etti. Günde toplam 333 sefer yapılan  Marmaray  da yoğun günlerde taşınan  yolcu  sayısı 200 bine ulaşıyor.

Marmaray sadece İstanbul un şehir içi toplu ulaşımına değil , çevrenin korunmasına da büyük katkılar sağlıyor.

Yaklaşık 27 bin araç trafikten alındı

Marmaray ın işletmeye alınmasıyla yaklaşık 27 bin araç trafikten çekildi. Böylece , çevreye 201 bin ton zehirli gaz salınımı engellenirken , 5  milyon  dolarlık zehirli gaz maliyetinden de tasarruf sağlandı.

Yine  Marmaray  ı kullanan vatandaşların diğer ulaşım araçlarını kullananlara göre ortalama bir saat zaman tasarrufu sağladığı esas alındığında ,  265   milyon   yolcu  , toplam  265   milyon  saat tasarruf etti.

Sadece şehir içi toplu ulaşım için değil , anahat  yolcu  taşımacılığı ve lojistik sektörü için de ufuk açan bir proje olan  Marmaray  , uluslararası demiryolu koridoru açısından en önemli halkalardan birisini oluşturuyor.

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
1 + 5 =