Karahan'ın yeni kitabı: Çınar'ın Doğuşu

Gazeteci-Yazar İbrahim  Karahan  , son yıllarda filmlere ve dizilere konu olan Osmanlı Devleti’nin kuruluşu ve Fetret Devri'ni derinlemesine anlatan bir eser kaleme aldı.

haber7
0

Sarı Gelin , Hasan Sabbah’ın Fedaileri , İhtilal Yetimleri , Atilla , Erica Ana gibi tarihi , sosyal ve siyasi temaların ağırlıklı olduğu eserlere imza atan  Karahan  , bu kez okuyucularına Çınar ın  Doğuşu  adlı eseri hediye etti. Karahan’ın uzun soluklu çalışması olan Çınar ın  Doğuşu  ,  Osmanlı Devleti  nin bir boy iken nasıl koca bir dünya devi haline geldiğini ortaya koyuyor. Ertuğrul Gazi nin kararlı duruşuyla Anadolu topraklarına yerleşen Kayı Boyu , adeta Horasan’da doğan Balkan topraklarını sulayan bir nehir halini alacaktı. 

Osman Gazi , Orhan Gazi ve Sultan Murad Hüdavendigar zamanında  Osmanlı Devleti  çınar halini alacak ve dal budak saracaktı. Çandarlı Kara Halil Paşa , Ahi Hasan , Ahi Mahmud ve daha nice değerler de siyaset , ordu , ekonomi , sosyal yaşamın dizaynında büyük rol oynayacaklardı… Köse Mihal , Abdal Murad , Tuğlu Baba , Süleyman Paşa , Konur Alp gibi yiğit komutanlar da Osmanlının güçlü yüzünü ispatlarcasına ordularının başında seferden sefere koşacaklardı...

Karahan , Çınar’ın  Doğuşu  adlı eserini kaleme alırken geçmişten günümüze ulaşan birçok zengin kaynaktan istifade etti.  Karahan  ın  kitabı  20 Temmuz’da raflarda olacak.

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
1 + 6 =