Yeni Zigana Tüneli'nin yapımı yarılandı

Tamamlandığında dünyanın en uzun ikinci , Avrupa’nın ve Türkiye’nin en uzun çift tüp  Tüneli  olacak  Zigana  Tüneli’nin kazma işlemlerinin yaklaşık yüzde 50'si tamamlandı.

haber7
0

Trabzon’un Maçka ilçesine bağlı Başarköy köyü ile Gümüşhane’nin Torul ilçesine bağlı Köstere köyü arasında yapımına devam edilen ve tamamlandığında dünyanın en uzun ikinci , Avrupa’nın ve Türkiye’nin en uzun çift tüp tüneli olacak Zigana Tüneli’nin kazma işlemlerinin yaklaşık yüzde 50 si tamamlandı.

Her biri 14 ,5 kilometreden toplam 29 kilometre uzunluğunda çift tüp tünel şeklinde yapımına devam edilen  Zigana  Tüneli tamamlandığında 90 kilometre ve arabayla 1 ,5 saat olan güzergah 11 kilometre kısalarak 79 kilometreye ve 45 dakikaya düşecek. Özellikle yağışlı , karlı ve  buzlu havalarda sürücülerin korkulu rüyası olan keskin virajlar ve rampalar tünel tamamlandığında ortadan kalkacak. Böylece daha konforlu , daha güvenli ve daha ekonomik bir ulaşım imkanı sağlanmış olacak.

 

 

2019 yılı içerisinde trafiğe açılması planlanan ve  maliyeti yaklaşık 500 milyon TL olan  Zigana  Tüneli tamamlamadığında , yurtiçi karayolu ulaşımı ile uluslararası ticaretin daha hızlı yapılmasına katkı sunacak.

Projede , tünelin giriş tarafı olan  Trabzon  yönünden sol tüp 2 bin 720 metre , sag tüp 2 bin 730 metre olmak üzere toplamda 5 bin 450 metre kazı ve destekleme imalatı yapılırken , çıkış yönü olan  Gümüşhane  yönünden sol tüp 3 bin 990 metre , sag tüp 3 bin 980 metre olmak üzere toplamda 7 bin 970 ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
4 + 7 =