Lezzetiyle ünlü şeftalide hasat zamanı!

Lezzeti ve aromasıyla  ünlü   Bursa  şeftalisinde bu yıl rekolte ve kalite iyi olmasına rağmen fiyatlar üreticiyi tatmin etmedi.

haber7
0

Bursa Ovası nda 15 Haziran da hasadına başlanılan ve yaklaşık yüzde 40 ı toplanan  Bursa  şeftalisi bu yıl 1 ,5 liradan , nektarin ise 1 liradan satılıyor.

Merkez Osmangazi ilçesine bağlı Dereçavuş Mahallesi nde ,  şeftali  bahçelerinde çalışanlar , merdiven yardımıyla ağaçlardan topladıkları meyveleri boyutlarına göre tek tek ayırıyor.

Küçük şeftalileri turizm bölgelerindeki oteller , büyük şeftalileri ise market , pazarcı ve manavlar tercih ederken , "suluk" diye tabir edilen türü meyve suyu fabrikaları alıyor. 

"Fiyatlar düşük"

Osmangazi Ziraat Odası Meclis Başkanı Hakan Ekim , AA muhabirine yaptığı açıklamada ,  şeftali  hasadının yüzde 40 ının tamamlandığını belirterek , "Nektarinde fiyat 1 lira ,  Bursa  şeftalisi de 1 ,5 lira civarında seyrediyor. Girdilerin yüksek olması nedeniyle fiyatların düşük olduğunu düşünüyoruz." diye konuştu.

Çiftçinin para kazanamadığını dile getiren Ekim , şöyle devam etti:

"Bunu da meyve suyu için verdiğimiz şeftalinin fiyatının düşük olmasına bağlıyoruz. Bundan 4 yıl önce 80 kuruşa verdiğimiz suluk şeftalinin şu anda 30 kuruşlarda seyretmesi piyasaları aşağı çekti. Market , manav ve pazar fiyatları da 4-5 liralarda seyrediyor. Burada çiftçi açısından bir haksız kazanç olduğunu ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
8 + 6 =