Libya'da hafta sonu 200'den fazla sığınmacı öldü

Uluslarası Göç Örgütü (IOM)  hafta   sonu   Libya  sularında 204 sığınmacının yaşamını yitirdiğini ve böylelikle Akdeniz'de bu yıl ölen  sığınmacı  sayısının bini aştığını bildirdi.

haber7
0

BM nin göç örgütü olan IOM den yapılan yazılı açıklamada , bugün  Trablus un doğusunda alabora olan küçük bir lastik bottaki 41 sığınmacının  kurtarıldığı belirtildi.

Açıklamada , cuma günü insan tacirlerinin kullandığı "son derece  tehlikeli" bir teknenin benzer bir kazada alabora olduğu ve aralarında 3 bebeğin  de bulunduğu 103 sığınmacının hayatını kaybettiği ifade edildi.

Libya sularında  hafta   sonu  meydana gelen kazalarda toplam 204 göçmenin  öldüğü aktarılan açıklamada , bu yıl Akdeniz genelinde yaşamını yitiren toplam   sığınmacı  sayının da bini aştığı bildirildi.   Açıklamada ,  Libya  Sahil Güvenliği nin bu yıl şimdiye kadar küçük  teknelerle Avrupa sahillerine ulaşmaya çalışan yaklaşık 10 bin sığınmacıyı geri  çevirdiği kaydedildi.   IOM Genel Direktörü William Lacy Swing konuya ilişkin yaptığı  açıklamada , "Kurtarılan ve  Libya  Sahil Güvenliğince kıyıya geri döndürülen  sığınmacıların durumunu birinci elden görmek üzere bu  hafta  bir kez daha  Libya  ya  gideceğim." ifadesini kullandı.   IOM  Libya  Misyon Şefi Othman Belbeisi de "Akdeniz de  Libya  sahilleri  açıklarında son günlerde  sığınmacı  ölümlerinde alarm verici artış olduğu"  uyarısında bulundu.    Yerel ve uluslararası resmi kaynaklara göre ,  Libya  da 24 ülkeden  göçmen bulunuyor. Bunların yüzde 95 ini Akdeniz üzerinden Avrupa ya ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
2 + 9 =