TCMB'nin rezervi Mayıs ayında azaldı

Merkez Bankası'nın resmi  rezerv  varlıkları , mayısta yüzde 4 ,2 azalarak 107 ,3 milyar dolara indi.

haber7
0

Türkiye Cumhuriyet  Merkez Bankası  nın (TCMB) resmi  rezerv  varlıkları , mayısta bir önceki aya kıyasla yüzde 4 ,2 azalarak 107 ,3 milyar dolara indi.

TCMB tarafından ,  mayıs  2018 dönemine ilişkin "Uluslararası Rezervler ve Döviz Likiditesi" verileri yayımlandı.

Buna göre ,  TCMB  nin resmi  rezerv  varlıkları , mayısta bir önceki aya göre yüzde 4 ,2 azalarak 107 ,3 milyar dolar oldu.

Bu dönemde alt kalemler itibarıyla bakıldığında , döviz varlıkları bir önceki aya göre yüzde 4 ,7 azalarak 81 ,3 milyar dolar , altın cinsinden  rezerv  varlıkları da yüzde 2 ,4 azalarak 24 ,5 milyar dolar olarak gerçekleşti.

Vadesine 1 yıl veya daha az kalmış Merkezi Yönetim ve Merkez Bankası’nın önceden belirlenmiş döviz yükümlülükleri (döviz kredileri , menkul kıymetler , Kredi Mektuplu Döviz Tevdiat Hesapları-KMDTH) bir önceki aya göre yüzde 1 ,8 azalarak 10 ,8 milyar dolara geriledi. Bu tutarın 6 ,6 milyar doları anapara , 4 ,2 milyar doları faizlerden oluştu. Söz konusu anapara ve faiz yükümlülüklerinin 1 milyar doları bir ay , 800 milyon doları 2-3 ay ve 9 milyar doları 4-12 ay içerisinde ödenecek.

Şarta bağlı döviz yükümlülükleri , 1 yıl içinde ödenecek Hazine garantili dış borçlar ile diğer yükümlülüklerden (bankacılık sektörünün döviz ve altın cinsinden zorunlu karşılıkları ve akreditifler) oluşurken , söz konusu ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
9 + 8 =