Dünyayı ayağa kaldıran işgal! Ele geçirildi

Esed'in ,  Suriye  İsrail sınırındaki Golan tepelerinde bulunan ve kullanılmayan Birleşmiş Milletlere (BM) ait bir gözlem noktasını  Ele  geçirdiği öne sürüldü.

haber7
0

Times of Israel gazetesinin haberine göre , rejim güçleri İsrail in işgali altındaki Golan tepeleri ile  Suriye  nin kontrolü altında bulunan tampon bölgede  BM  Ateşkes Gözlemci Gücüne (UNDOF) ait boş bir gözlem noktasını el geçirdi.              Haberde ,  Ele  geçirilen ve boş olan noktada bazı alt yapı çalışmaların yapıldığının tespit edildiği ileri sürüldü.      

Basındaki iddialarla ilgili İsrail ordusundan yapılan açıklamada , olayın yakından takip edildiği belirtilerek , "Gözlem noktasında devam eden altyapı çalışmaları açık ve ciddi şekilde Kuvvetlerin Çekilme Anlaşması nın ihlalidir" ifadesine yer verildi.      

Ordunun açıklamasında ,  Esed  güçlerinin gözlem noktasından çıkarılması için İsrail in güç kullanabileceği uyarısında bulunularak , "Tampon bölgedeki askeri güçlerin takibi ve bu güçlere karşı adım atılması UNDOF un sorumluluğundadır. İsrail bölgeye asker yerleştirilmesini önlemekte kararlı" cümlelerine yer verildi.      

İsrail in 1967 deki Altı Gün Savaşları sırasında Golan Tepeleri ni işgal etmesinin ardından , 1973 te  İsrail ve  Suriye  arasındaki savaş sonrasında Suriye , bölgenin yüzde 5 ini geri almıştı. İki ülke arasında 1974 te oluşturulan tampon bölgede UNDOF ,  İsrail ve  Suriye  arasındaki Kuvvetlerin Çekilme Anlaşması nı izlemek ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
3 + 2 =