Türkiye'den kritik anlaşma! İmzalar yarın atılıyor

Ekonomi Bakanı  Nihat Zeybekci  Avrupa Serbest Ticaret Birliği ülkeleriyle Serbest Ticaret Anlaşmamızı ,  yarın  atacağımız imzalarla güncelleneceğini hatırlatarak , "Geniş kapsamlı bir anlaşma. Bu haliyle Gümrük Birliği&

haber7
0

Ekonomi Bakanı  Nihat Zeybekci  , Türkiye ile Avrupa Serbest Ticaret Birliği (EFTA) ülkeleri arasındaki Serbest Ticaret Anlaşması nın (STA)  yarın  atılacak imzalarla güncelleneceğini belirterek , "Revize  STA  , esas itibarıyla AB ile mevcut Gümrük Birliği nden çok daha modern ve çok daha geniş kapsamlı bir anlaşma. Bu haliyle Gümrük Birliği nin güncellenmesine örnek teşkil etmesini istiyoruz." dedi. 

Zeybekci , Türkiye ile  EFTA  ülkeleri arasında 1991 yılında imzalanan ve günümüz koşullarına uyarlanarak yenilenen  STA  yı imzalamak üzere ,  yarın  İzlanda da düzenlenecek  EFTA  Ticaret Bakanları Konferansı na katılacak. Bu kapsamda , yeni anlaşmaya ek olarak Türkiye ile İsviçre arasında temel tarım ürünlerine yönelik ikili anlaşmaya imza atılacak.

Zeybekci , AA muhabirine yaptığı açıklamada , Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ) kurulmadan önce imzalanan ve genel itibarıyla gümrük vergilerinin kaldırılması odaklı mevcut  anlaşma  yerine hazırlanan yeni  STA  ile mal ticareti , menşe kurallarıyla genel ve kurumsal hususlara ilişkin hükümlerin güncellendiğini bildirdi.

Revize  STA  ile ticari korunma araçlarında , DTÖ hükümlerinin ötesinde iş birliği ve danışma mekanizmalarının kurulduğunu , gümrük iş ve işlemlerinin basitleştirilmesini sağlayan "ticaretin kolaylaştırılması" hükümleriyle "e-ticaret" konularının anlaşmanın bir parçası ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
4 + 2 =