Büyük provokasyon! Yahudiler cami bastı

 Filistin  yönetimi , Yahudi yerleşimcilerin İbrahim Camisi'ne düzenlediği baskınla ilgili olarak "tahrik edici" değerlendirmesinde bulundu.

haber7
0

Filistin yönetimi , Yahudi yerleşimcilerin , Batı Şeria daki El-Halil kentinde bulunan İbrahim Camisi ne baskın düzenleyip dini ritüellerini gerçekleştirmelerinin Müslümanların duygularını  tahrik  ettiğini belirtti.

Filistin haber ajansı  WAFA  nın  Filistin  Devlet Başkanlığı na dayandırdığı haberde , Yahudi yerleşimcilerin camide dini ritüellerini gerçekleştirmesinin Müslümanların duygularını  tahrik  ettiği ve bu tür uygulamaların siyasi çatışmayı dini çatışmaya dönüştüreceği ifade edildi.

 

 

Haberde , İsrail İç Güvenlik Bakanı Gilad Erdan ın da katıldığı söz konusu baskından ve yansımalarından İsrail hükümeti sorumlu tutuldu.

Dün akşam , bir grup Yahudi yerleşimci , hahamların ve Erdan ın da katılımıyla  İbrahim Camisi  ne baskın düzenlemiş ve burada dini ritüellerini gerçekleştirmişti.

Yahudiler , 1994 yılına kadar belli saatlerde  İbrahim Camisi  nde bulunan "Hazreti İbrahim in kabrini" ziyaret edebiliyordu. Baruch Goldstien isimli aşırı sağcı Yahudinin 25 Şubat 1994 te  cami  cemaati üzerine ateş açarak 29 Filistinliyi öldürmesi ve 125 ini yaralamasının ardından İsrail yönetimi , camiyi ikiye bölerek yüzde 45 ini Müslümanlara , yüzde 55 ini ise Yahudilere tahsis etmişti.

İbrahim Camisi , El-Halil kentinin İsrail işgali altındaki Eski Belde de bulunuyor ve burada bin 500 İsrail askerinin himaye ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
4 + 1 =