Türkiye'den bir hamle daha! Sondaj başlıyor

İzmir'in  Seferihisar  ilçesinde , halk arasında Kanlı Ada olarak bilinen  Doğanbey  Adası'nda , bir firmaya jeotermal kaynak araması için izin çıktı. '

haber7
0

Seferihisar ilçesi Doğanbey Mahallesi nde , denizin ortasında yer alan Doğanbey Adası na jeotermal kaynak aramak için İzmir Valiliği tarafından ÇED gerekli değildir kararı verildi. Sığ  Sondaj  ile jeotermal kaynak araması yapacak olan firma , Kanlı Ada olarak da bilinen adada ,  Sondaj  çalışması yapmak için 3 alan belirledi. Şirket , 138 ,14 hektarlık ruhsat alanının 50 metrekarelik kısmında yapılacak olan  Sondaj  çalışmalarına başlamadan önce , arazi üzerindeki bitkisel örtü bulunan kısımları sıyırarak temizleneceğini belirtti.

Proje dosyasındaki bilgilere göre , ruhsat alanında 3  Sondaj  noktası yer alacak. Sondajın derinliği 200 metre , çapı ise 89 milimetre olacak. Ruhsat sahası içerisinde belirlenmiş  Sondaj  alanları içerisindeki kuyu lokasyonunda 114 milimetre çaplı kuyu ağzı açılacak.  Sondaj  işlemi 200 metre derinliğe inildiğinde tamamlanmış olacak. Kaynak arama işlemi için arama ruhsatı alan firma , dosyada çalışma yapılacak olan sahanın 1 inci derece deprem bölgesinde yer aldığını belirtti. Depremle ilgili olarak saha içerisinde gerekli tüm önlemlerin alınacağını da taahhüt eden firma , bu önlemlerin neler olduğuna dair herhangi bir bilgiye yer vermedi.

 

 

MÜMKÜN OLDUĞU KADAR ESKİ HALİNE GETİRİLECEK

Hazineye ait olan alanda yapılacak olan çalışmalar sırasında tehlikeli atık oluşumunun ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
2 + 2 =