AYM'den 'ramazan davulu' kararı!
Etiketler:

Anayasa Mahkemesi ,  ramazan  ayında gece davul çalınması nedeniyle oluşan gürültüden rahatsız olan kişinin yaptığı bireysel başvuruyu 'kabul edilemez' buldu.

haber7
0

Alınan bilgiye göre İzmir de oturan başvurucu ,  ramazan  ayında gece davul çalınması nedeniyle uykusundan uyanmak zorunda bırakıldığı ve oluşan gürültüden rahatsız olduğu gerekçesiyle 19 Ağustos 2008 de İzmir Valiliğine başvurdu.

Başvurusu reddedilen kişi , bu işlemin iptali istemiyle İzmir İdare Mahkemesinde dava açtı. İzmir 4. İdare Mahkemesi , 2009 da verdiği kararda ,  ramazan  ayında geceleri davul çalınmasının örfi olarak uygulanan ve toplum içinde de çok büyük oranda hoşgörü ile karşılanan geleneksel bir uygulama olduğunu belirterek davayı reddetti.

Başvurucunun , İdare Mahkemesi kararını da temyiz etmesi üzerine dosya Danıştaya geldi. Başvurucu , Danıştayın da İdare Mahkemesi kararını hukuka uygun bulması üzerine , Anayasa Mahkemesi ne bireysel başvuruda bulundu.

Başvuruda , her yıl  ramazan  ayında evinin bulunduğu sokakta geceleri davul çalınması nedeniyle uyandırılarak Sünni inancının bir ibadeti olan sahura kalkmaya ve oruç tutmaya zorlandığını , belirli bir dinin mensubu olmayan kişilerin uyandırılarak o dine ait ibadeti yapmaya zorlanmasının din ve inanç özgürlüğüne aykırı olduğunu öne süren kişi , Anayasanın 10 , 24. ve 56. maddelerinde tanımlanan haklarının ihlal edildiğini ileri sürdü.

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
6 + 3 =