ABD'nin süper bilgisayarı Çin',i solladı!

Soğuk Savaş yıllarındaki uzay rekabetine benzeyen bir rekabete sahne olan  süper  bilgisayar yarışında  ABD  , birinciliği Çin'in elinden aldı. IBM ve NVidia'nın geliştirdiği Summit , 200 petaflop işlem yaparak en yakın rakib

haber7
0

Dünyanın en hızlı  bilgisayarı  unvanı el değiştirdi.  ABD  , en yakın rakibi olan Çin’in Sunway TaihuLight süper bilgisayarını sollayarak zirveye oturdu. Summit (Zirve) ismi verilen cihaz , saniyede 200 katrilyon ya da 200 petaflop hesaplama yapabiliyor. En rakibi olan TaihuLight ise 93 petaflop işlem yapabilme gücünde.

Oak Ridge Ulusal Laboratuvarı’nda IBM ve NVidia ortaklığı ile geliştirilen Summit; ilk olarak astrofizik , kanser araştırmaları ve sistem biyolojisi alanlarında kullanılacak. 4 ,608 bilgisayar sunucusu ve 10 patabayttan fazla hafızaya sahip olan süper  bilgisayarı  soğutmak i  çin  dakikada 15 bin litre su kullanılıyor.

2017’de yayınlanan dünyanın en güçlü süper bilgisayarlı listesinde ABD’nin 143 , Çin’in ise 202  bilgisayarı  vardı. Summit’ten önce ise ABD’nin en hızlı süper  bilgisayarı  ise beşinci sıradaki Titan’dı. Ülkenin Enerji Bakanı Rick Perry , ABD’nin oyuna tekrar döndüğünü ve bu rekabette birincinin kim olduğunun önemli olduğunu söyledi.

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
9 + 7 =