Bir il daha hızlı trene kavuşuyor

 Konya  ile  Karaman  arasındaki  hızlı  tren hattında çalışmalarda sona yaklaşıldı. Karaman'ı ,  Konya  üzerinden mevcut  hızlı  tren ağına bağlayacak hattın işletmeye alınmasıyla iki şehir arasındaki yolculuk süresi 40 da

haber7
0

Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD) İşletmesi Genel Müdürlüğünden alınan bilgiye göre , bugüne kadar bin 213 kilometre yüksek  hızlı  demiryolu işletmeye açıldı. Halen bin 870 kilometre yüksek  hızlı  demiryolunun inşası ise sürüyor.

Öte yandan hem yük hem de yolcu taşımak üzere  hızlı  demiryolu çalışmaları devam ediyor. Halen bin 454 kilometre  hızlı  demiryolunun inşasında sürdürülüyor.

İnşası devam eden  hızlı  demiryolu projeleri kapsamında İç Anadolu yu Akdeniz e bağlayacak Konya-Karaman-Mersin  hızlı  tren hattının ilk etabı olan , 102 kilometrelik Konya-Karaman arasındaki demiryolu saatte 200 kilometre hıza uygun , çift hatlı , elektrikli ve sinyalli hale getirildi.

İki şehir arası seyahat süresi 40 dakika

Altyapı ve üstyapı işleri tamamlanan projenin elektrifikasyon ve sinyalizasyon yapım çalışmaları devam ediyor. Bedeli 55 milyon 490 bin euro olan proje tamamlandığında Konya-Karaman arası seyahat süresi 1 saat 13 dakikadan 40 dakikaya düşecek.

Hedef yılda 1 ,9 milyon yolcu

Çalışmaları devam eden hatta yılda 1 ,9 milyon yolcunun seyahat etmesi hedefleniyor. Karaman-Yenice hattının işletmeye alınmasıyla Mersin Limanı ile  Konya  , Ankara arasında  daha  kısa ve  hızlı  bir ulaşım koridoru ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
8 + 1 =