Savaş uçakları tehditleri yerli çözümle aşacak

 Savaş  uçaklarına yönelen füze tehditlerinin atlatmasını sağlayan sahte hedefleri için  yerli  "salma çekme mekanizması" geliştirdi.

haber7
0

Bilkent Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü öğrencileri Alpay Bilgiç , Arda Doruk Çerçiler , Berkay Çelik , Endercan Özzeybek , Emirhan Tamer , Barış Özkasap ve Onur Kılınç , ASELSAN için başta Milli Muharip Uçak olmak üzere Türk  Savaş  uçaklarının güvenliğini sağlayacak bir çözüm üretti.

Savaş uçaklarına güdümlenmiş düşman füzelerini yanıltarak koruma sağlayan elektronik sistemler olan sahte hedefler , tehditlere karşı kullanılan en etkin savunma mekanizmalarından birini oluşturuyor.

Sahte hedefler , düşman silahlarını kendi üzerine çekip  Savaş  uçaklarını koruyor. Sahte hedef mekanizmasının tehlike fark edildiğinde kullanılması , tehlike atlatıldıktan sonra ise içeri alınması isteniyor. Çünkü bir görev esnasında birden fazla tehditle karşılaşılması söz konusu olabiliyor.

Hava saldırılarında zamanın önemi dolayısıyla sahte hedefin çok kısa sürede salınabilmesi gerekiyor. Sahte hedeflerin çalışma prensiplerinden ötürü uçaktan daha önce belirlenmiş bir ölçüde uzaklaştırılması önem taşıyor.

Söz konusu sahte hedefler pahalı mekanizmalar oldukları için kullanımdan sonra risk teşkil etmemesi durumunda uçağa geri alınıp muhafaza edilmesine ihtiyaç bulunuyor. Sahte hedefin birden fazla kez kullanılabilmesi için kullanımdan sonra mekanizma içerisine uygun bir konumda yerleştirilmesi gerekiyor. ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
5 + 8 =