Etiketler:

Türkiye , ABD’nin 8 Mart’tan itibaren çelik ve alüminyuma koyduğu ek vergileri kaldırmaması halinde 21 Haziran’dan itibaren 22 kalem üründe  misilleme  başlatıyor.

haber7
0

ABD’den ithal edilen ürünler arasında en yüksek ek gümrük vergisi yüzde 40 ve 35 ile viski ve otomobillere konurken , bu otomobiller arasında Amerikan Jeep’in dışında ağırlıkta olarak Alman BMW ve Mercedes’in ürettiği lüks SUV’ler bulunuyor. 

ABD Başkanı Donald Trump , çelik ve alüminyum ithalatına yönelik kısıtlamalarla tüm dünyada ticaret savaşlarını başlatırken ,  Türkiye  de dahil bir çok ülke ve bölgeden  misilleme  hamleleri geliyor. Geçtiğimiz hafta Kanada ve Meksika ABD’ye karşı tedbir kararı alırken , Avrupa Birliği (AB) ise uzlaşma sağlanamazsa en kısa zamanda misillemeye başlanacağını açıkladı.

ABD’nin 8 Mart’tan itibaren ithal çelik ve alüminyuma sırasıyla yüzde 25 ve yüzde 10 gümrük tarifesi uyguladığı  Türkiye  ise Dünya Ticaret Örgütü’ne (DTÖ) yaptığı müracaatla 21 Haziran’dan itibaren tedbir kararlarını başlatacağını bildirdi.

Türk hükümeti 22 Mayıs’ta Dünya Ticaret Örgütü’ne (DTÖ) gönderdiği yazıda 21 Haziran’dan itibaren ek vergi koyacağı 22  ABD  menşeeli ürünü sıraladı. Buna göre  Türkiye  bazı ürünlere aynı şekilde vergi yükü oluşturacak. Bu tutar ABD’ye yapılan çelik ve alüminyum ihracatından kaybedilen 266.5 milyon dolara eşit olacak. 

1.8 MİLYAR DOLARLIK ÜRÜN 

Türkiye , 2017 yılında ABD’ye 1 ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
1 + 7 =