Çağrı merkezi dolandırıcılığında Afyon başı çekti

Afyonkarahisar banka kartı ve  Çağrı   merkezi   dolandırıcılığında  zirveye oturdu. Milyonlarca liralık vurgun yapan 20  Çağrı   merkezi  kapatıldı

haber7
0

Afyonkarahisar , Adli Sicil 2017 raporunda banka kartı ve çağrı  merkezi  dolandırıcılığı operasyonlarının en fazla yoğunlaşıp bilişim suçlarının en fazla görüldüğü il oldu. Bu ayrıntının arkasından ise  dolandırıcılık  şebekelerinin çifte vurgun planı çıktı. Birinci bölge illere komşu dördüncü bölge illerde kurulan çağrı merkezleri için devletin verdiği teşviki cebe indiren dolandırıcılar , üstüne bir de vatandaşı dolandırdı.

Adalet Bakanlığı’na bağlı Adli Sicil ve İstatistik Genel Müdürlüğü tarafından her yıl hazırlanan Türkiye’nin suç raporu ve haritasında , 2017 verilerine göre Türkiye genelinde kasten adam öldürme ve yaralama gibi vücut dokunulmazlığı karşı suçlarında Karadenizbirinci sırada yer alırken , devlete ve Anayasal düzene karşı işlenen suçlarda ise GüneydoğuAnadolu bölgesi ön plana çıktı. Haritada en dikkat çeken veri ise “mala karşı işlenen suçlar” kapsamımda yer alan bilişim suçlarında Afyonkarahisar’ın birinci sırada yer alması oldu. 2017 yılında banka kartı ve call center (çağrı merkezi) operasyonlarının yoğunlaştığı il , bilişim suçlarının en fazla işlendiği il olarak kendisini gösterdi.

DEVLET MALİ DESTEK VERDİ

Raporun yayınlanmasından sonra dikkat çeken bu ayrıntının arkasından ise ,  dolandırıcılık  şebekelerinin ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
7 + 6 =