Bu işi yapan yaşadı! Talep 10 kat arttı

Elazığ’da 11 ayda 1 ton civarında satılan  badem şekeri  ,  Ramazan  ayında 10  kat  daha fazla üretilerek satış rekoru kırıyor.

haber7
0

Osmanlı’dan itibaren yapılan  badem şekeri  ,  Elazığ  da her yıl olduğu gibi bu  Ramazan  ayında da yoğun ilgi görmeye başladı.  badem şekeri  hazırlayanlar , bu yıl  Ramazan  ayında rağbetin 10  kat  birden arttığını , yetiştirmeye çalıştıklarını ifade etti. Geçtiğimiz  Ramazan  ayında kilosu 30-35 liradan satılan badem şekerinin fiyatı bu yıl aynı fiyattan alıcı buluyor.

Badem şekeri imalatı yaptıklarını belirten Numan Korucu , “Kavurma makinelerinde bademi yeterince kavurduktan sonra döner makinesinde ustamızın emeğiyle oluşan bir ürün. Yani bende yaparım muhabbeti olmayan bir ürün. Ama ustamız öz güvenle kendine has yetenekleriyle ve el becerisiyle bu şekeri ilme ilme bademin içerisine yerleştiriyor. Gerçekten lezzetli oluyor. Biz buna şeker , çerez , çerez tatlısı  Elazığ  diliyle payam şekeri yani  badem şekeri  diyoruz" dedi.

 

 

"Ramazan öncesine göre 10 katı bir  Talep  var"

Ramazan öncesinde de  badem şekeri  hazırladıklarını aktaran Korucu , "Ama Ramazan’ın gelmesine iki gün kala bunun hareketli olacağı belliydi. Şu anda  Ramazan  öncesine göre yaklaşık 10 katı bir  Talep  var. Elimizden geldiğince yetiştirmeye çalışıyoruz ama iftar saatinde artık ustamız da yoruluyor , haliyle bazen yetiştiremiyoruz. Bu talebi de daha önceden stok yapıp bunu saklama lüksümüz ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
2 + 2 =