Pakistan  ile  Hindistan  askerleri  arasında  Keşmir kontrol hattında çıkan çatışmada bir Hint askeri ile 6 sivilin öldüğü bildirildi.

haber7
0

Keşmir de çıkan çatışmayla ilgili her iki ülkeden ayrı açıklama yapıldı.  Pakistan  ordusu ,  Hindistan  askerlerinin açtığı ateş sonucu 10 Pakistanlı sivilin yaralandığını duyurup , Hint askerlerinin ateşine "misliyle" karşılık verildiğini kaydetti.

Hindistan ordusu ise kontrol hattındaki çatışmanın  Pakistan  tarafından başlatıldığını ileri sürerek , bir Hintli asker ile 6 sivilin hayatını kaybettiğini ve en az 7 kişinin de yaralandığını açıkladı.

KEŞMİR SORUNU

İngiltere 1947 yılında  Hindistan  dan çekilirken prenslikle yönetilen Keşmir i ,  Hindistan  veya  Pakistan  ile birleşme konusunda serbest bıraktı. Prenslikler genellikle kimlik yapılarına uygun tercihler yaptı ancak Cammu Keşmir prensi , nüfusunun yüzde 90 ı Müslüman olan bölgenin Ekim 1947 de  Hindistan  ile birleşmesine karar verdi. 

Müslüman Keşmir halkı ,  Hindistan  ile birleşmeye karşı çıktı.  Pakistan  ve  Hindistan  ın bölgeye asker göndermesinin ardından iki ülke arasındaki ilk savaş 1947 yılında Keşmir yüzünden yaşandı. 

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) 1948 den itibaren aldığı kararlarla Keşmir in askerden arındırılmasını ve bölgede plebisit (halk oylaması) yapılmasını öngördü. 

Hindistan ,  Pakistan  kontrolündeki Keşmir i de kendi toprağı ilan etti.  Pakistan  ise Keşmirlilerin ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
9 + 7 =