Pakistan  ile  Hindistan  askerleri  arasında  Keşmir kontrol hattında çıkan çatışmada bir Hint askeri ile 6 sivilin öldüğü bildirildi.

haber7
0

Keşmir de çıkan çatışmayla ilgili her iki ülkeden ayrı açıklama yapıldı.  Pakistan  ordusu ,  Hindistan  askerlerinin açtığı ateş sonucu 10 Pakistanlı sivilin yaralandığını duyurup , Hint askerlerinin ateşine "misliyle" karşılık verildiğini kaydetti.

Hindistan ordusu ise kontrol hattındaki çatışmanın  Pakistan  tarafından başlatıldığını ileri sürerek , bir Hintli asker ile 6 sivilin hayatını kaybettiğini ve en az 7 kişinin de yaralandığını açıkladı.

KEŞMİR SORUNU

İngiltere 1947 yılında  Hindistan  dan çekilirken prenslikle yönetilen Keşmir i ,  Hindistan  veya  Pakistan  ile birleşme konusunda serbest bıraktı. Prenslikler genellikle kimlik yapılarına uygun tercihler yaptı ancak Cammu Keşmir prensi , nüfusunun yüzde 90 ı Müslüman olan bölgenin Ekim 1947 de  Hindistan  ile birleşmesine karar verdi. 

Müslüman Keşmir halkı ,  Hindistan  ile birleşmeye karşı çıktı.  Pakistan  ve  Hindistan  ın bölgeye asker göndermesinin ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
6 + 9 =