Barzani: ABD böyle istiyor!

 Barzani  , Erbil kentindeki başbakanlık konutunda düzenlediği basın toplantısında geçen cumartesi günü Irak'ta yapılan genel seçimlere ilişkin açıklamalarda bulundu.

haber7
0

Irak taki genel seçimlerden sonra , ülkenin yeni bir sürecin içerisine  girdiğini belirten  Barzani  , yeni hükümet kabinesini kurmak amacıyla Bağdat ta  temaslarda bulunmadan önce Kürt siyasi partiler arasındaki birliğin sağlanması  gerektiğini söyleyerek ,"Gerçek bir ortaklık ve kapsayıcı bir anlaşma çerçevesinde  yeni hükümet kabinesinin kurulması ümidiyle Bağdat a gideceğiz." ifadelerini  kullandı.

Gazetecilerin basın toplantısının soru cevap kısmında , yeni hükümet  kabinesinin kurulması için herhangi bir görüşme trafiği başladı mı sorusuna   Barzani  , "Tüm taraflara karşı eşit mesafemizi koruyoruz. Şu ana kadar resmi bir  şekilde yeni kabinenin kurulması için herhangi bir koalisyon görüşmesi olmadı.  Elbette yakın bir süre zarfında heyet olarak Bağdat ta gideceğiz ve orada tüm  taraflarla görüşmeler yapacağız." yanıtını verdi.    ABD  BÖYLE İSTİYOR...   ABD Başkanı Donald Trump ın DEAŞ la Mücadele Özel Temsilcisi Brett  McGurk ile önceki gün yaptığı görüşmede nelerin konuşulduğu sorusuna  Barzani  ,  "Irak taki siyasi gelişmeleri ele aldık. ABD , tüm  Irak  halkına hizmet edecek bir  hükümetin teşkil edilmesini istiyor.  ABD  nin  Irak  ta bir tarafı bloke edip başka taraflara destek vermek istediği kanaatinde değilim." dedi.  IKBY deki bazı siyasi partilerin özellikle Süleymaniye ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
1 + 8 =