AB Konseyi Başkanı  Tusk  , ABD’yle yaşadıkları ticaret krizi yüzünden "Başkan  Trump  gibi dostlarınız varken düşmana ihtiyacınız yok" dedi.

haber7
0

ABD nin İran nükleer anlaşmasından çekilip İran la ticaret yapan ülkeleri yaptırımla tehdit etmesinin ardından ABD Başkanı Donald  Trump  a Avrupa Birliği nden (AB) stratejik ortaklık prensiplerine uymadığı eleştirisi geldi.

Avrupa Konseyi Başkanı Donald  Tusk  , Bulgaristan ın başkenti Sofya da düzenlenecek olan AB liderler zirvesi öncesinde düzenlediği basın toplantısında , "Başkan  Trump  ın son kararlarına bakacak olursanız , Böyle dostlarınız varken düşmana ihtiyaç yok diyebilirsiniz" dedi.

 

 

Tusk , yine de AB nin  Trump  a teşekkür etmesi gerektiğini ifade ederek , "Onun sayesinde bazı hayalleri bıraktık. Yardım eline ihtiyaç duyduğumuzda en iyi yardım elinin kendi kolumuzun ucundaki el olduğunu görmemizi sağladı" diye konuştu.

Her senaryoya hazırlıklı olmalıyız

Avrupa nın transatlantik ilişkileri ayakta tutmak için elinden geleni yapması gerektiğini ifade eden  Tusk  , "Ama aynı zamanda AB olarak tek başımıza hareket etmemizi gerektirecek senaryolara da hazırlıklı olmalıyız" dedi.

ABD Hazine Bakanlığı , İran ile iş yapan firmalara üç ile altı ay süre tanımış , bu süre zarfında İran ile iş yapmayı kesmeyen firmaların yaptırım kapsamına alınacağını açıklamıştı.  ABD  yaptırımları , İran dan yapılan petrol alımlarını da ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
6 + 9 =