BM Genel Sekreteri: Soğuk savaş geri döndü!

Birleşmiş Milletler (BM)  Genel   Sekreteri  Antonio Guterres , "Soğuk  savaş   geri  döndü. Ancak önceki  Soğuk  savaştan farklı olarak günümüzde diyalog ve iletişim mekanizmaları artık mevcut değil." dedi.

haber7
0

Guterres temaslarda bulunmak üzere geldiği Brüksel de AB Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker ile ortak basın toplantısı düzenledi.

On yıllarca aradan sonra yeniden kimyasal ve nükleer silahların yeniden tartışmaya açıldığını belirten Guterres , "Soğuk  savaş   geri  döndü. Ancak önceki  Soğuk  savaştan farklı olarak günümüzde diyalog ve iletişim mekanizmaları artık mevcut değil." diye konuştu.

 

 

Guterres , genetik mühendisliği , yapay zeka gibi teknolojik gelişmelerin günümüzde insanlığın faydasına olduğu kadar zararına da olabileceği değerlendirmesinde bulunarak , böylesi bir dönemde hukukun üstünlüğü ve kurumlar arası iletişimin önemli olduğunu vurguladı.

ABD Başkanı Donald Trump ın İran ile nükleer anlaşmadan çekilmesinin ardından AB nin anlaşmayı korumak için yaptığı çalışmalara da değinen Guterres , AB nin nükleer anlaşmada atacağı adımların başarılı olmasını diledi.

Juncker ise Guterres ile görüşmesinde , AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikaları Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini nin de katılımıyla birçok konuyu ele aldıklarını belirterek , BM nin değiştirilmesini öngören reform önerilerini desteklediklerini söyledi. 

İran nükleer anlaşmasının ana gündem maddelerinden biri olduğunu , konunun Sofya da düzenlenecek Batı Balkanlar Zirvesi nde de tüm üye ülkelerin liderleriyle ele ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
9 + 1 =