Rusya'dan 'Kudüs' açıklaması

 Rusya  Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova , ABD büyükelçiliğinin Kudüs'e taşınması hakkında konuştu. Zaharova , Moskova'nın tutumuna göre Kudüs'ün hem Filistin hem de İ

haber7
0

Rusya nın Kudüs le ilgili tutumunun değişmediğini belirten Zaharova , "Kent , hem Filistin hem de İsrail in başkenti olmalı ve tek tanrılı üç dinin inananları için açık olmalı" dedi.

"Rusya , diyaloğu esas alan yaklaşımını sürdürecek. Şiddet sarmalının sona ermesi için BM Güvenlik Konseyi ve BM Genel Kurulu ile Arap Barış İnisiyatifi nin kararları temelinde kapsamlı ve sonuç odaklı müzakere süreci en kısa sürede başlatılmalı" diye devam eden Zaharova , şöyle konuştu:

ULUSLARARASI TOPLUM ADİL BİR DÜNYA İÇİN ÇALIŞMALI

"Uluslararası toplumun rolü , iki devletli çözümün uygulanması için gerekli koşulların oluşmasını engelleyen tek taraflı adımlar atmak değil , Filistinlilere ve İsraillilere uzun vadeli adil ve her iki tarafın çıkarlarını gözeten bir dünya kurmaya yöneltmektir."

Rusya ,  Kudüs  ün statüsü konusunda BM kararlarına bağlılığını koruyor. RusyaDışişleri Bakanlığı , Nisan 2017 de yaptığı açıklamada , şu ifadeleri kullanmıştı: "Doğu  Kudüs  ün statüsünün Filistin devletinin başkenti olarak ele alındığı BM nin çözümün ilkeleriyle ilgili kararlarına bağlılığımızı teyit ediyoruz. Bununla birlikte , Batı  Kudüs  ü İsrail in başkenti olarak gördüğümüzü de belirtmeliyiz."

Haziran 2017 de İsrail yönetimi ,  Rusya  ya büyükelçiliğini ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
2 + 3 =