İsrail'den krizi tırmandıracak Türkiye hamlesi

 Türkiye  , 61 Filistinli'nin öldürüldüğü günün ardından  İsrail  Büyükelçisi'ni ülkeden kovarken , İsrail'den  krizi   tırmandıracak  bir hamle geldi.

haber7
0

ABD nin Büyükelçiliği ni Kudüs e taşıması ve ardından çıkan olaylara tepkiler çığ gibi büyürken bugün Türkiye-İsrail arasındaki gerilimi  tırmandıracak  gelişme daha yaşandı. Ankara-Tel Aviv hattında büyük bir gerilime sebep olan bu gelişmenin ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan , İsrail’i eleştirmiş ve yanıt  İsrail  Başbakanı Binyamin Netanyahu’dan gelmişti.  

Bu gerilimle birlikte iki ülke arasındaki ilişki büyükelçilerin ülkelerine gönderilmesiyle dip noktaya inmişti… Bugün ise  İsrail  Parlamentosu Knesset’te şok edici bir gelişme yaşandı. İsrailli vekiller , sözde Ermeni soykırımını tanımak için Netanyahu’ya çağrıda bulundu.  İsrail  basınında yer alan haberlere göre Zionist Union’ın vekili Itzik Smuly ve Likud’un veili Amir Ohana’nın çağrısıyla birlikte Knesset harekete geçti.

İsrail in önde gelen gazetelerinden Jerusalem Post’ta yer alan habere göre vekiller , İsrail’in sözde Ermeni soykırımını tanıyan 30’uncu ülke olması için çağrıda bulundu. Vekillerden Ohana , “Ermenilere yapılan korkunç haksızları resmi olarak tanımanın zamanı geldi. Adalet için hiçbir zaman geç değildir” dedi.Geçtiğimiz Şubat ayında İsrailli siyasetçiler sözde Ermeni soykırımının tanınmasını gündeme getirmiş , bu tasarı reddedilmişti. İsrail’den Ağustos ayına kadar benzer bir tasarı sunulmasının önüne geçiliyor. ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
7 + 4 =